Lukáš Tichý, Euroskop, 26. října 2008
Postavení Evropské unie na Kavkaze a v Černomořské oblasti je v současné době dosti složité, což je důsledkem poměrně malého zájmu Unie o tyto oblasti – na rozdíl od různých iniciativ ve Středomoří nebo na Blízkém východě. EU svoji nedostatečnou angažovaností v postsovětském prostoru usnadňuje pozici Rusku v jeho snaze opět tuto oblast ovládnout. Odmítáním intenzivnější spolupráce EU s Ukrajinou a Moldávií může mít nepříznivé důsledky pro obě strany.
Tato a podobná konstatování byla „hozenou rukavicí“ pro řečníky na konferenci Od „Pevnosti Evropa“ k „Evropě bez bariér? Priority českého předsednictví ve vnějších vztazích EU z transatlantického pohledu, která se uskutečnila v pondělí 20. října 2008 v prostorách ministerstva zahraničních věcí v Černínském paláci.
Zájmy ČR v Černomořské oblasti a na Kavkaze během předsednictví v EU
První nabídl řešení český velvyslanec Matula, když zdůraznil cíle, které se bude ČR snažit prosazovat v Černomořské oblasti a na Kavkaze během svého předsednictví v EU na začátku příštího roku. Jako prioritu zdůraznil větší angažovanost ČR a EU v těchto oblastech, posilování regionální spolupráce a vztahů s Ukrajinou, Moldávii, Běloruskem a se zeměmi Kavkazu.
Pan velvyslanec dále uvedl nutnost postupného zapojení těchto státu do euroatlantických struktur a zóny volného obchodu. ČR hodlá během svého předsednictví v EU zřídit zvláštní monitorovací misi v Gruzii, která se bude zabývat řešením postkonfliktní situace v této zemi. V neposlední řadě čeká ČR jednání o nových asociačních dohodách s některými z těchto zemí.
Proč je Kavkaz a černomořská oblast pro EU tak důležitá? Jednou z odpovědí na tuto otázku je geostrategická poloha a význam těchto zemí pro energetickou bezpečnost EU. Jde totiž o velmi důležité tranzitní země, v případě Ázerbájdžánu o potenciálního dodavatele energetických surovin do EU. Před ČR vyvstává nelehký úkol spojený s jednáním a posilováním energetických vztahů s těmito státy, uzavřel své vystoupení pan velvyslanec.
Pomoc EU bude nutná
Státy Kavkazu a Černomořské oblasti v minulosti prošly a dále prochází určitými vnitřními změnami. Aby se v budoucnu staly členskými státy EU, budou potřebovat evropskou podporu a pomoc spočívající v investičních programech. V opačném případě by podle slov Jaceka Kucharzyka z Institute of Public Affairs z Polska hrozilo, že se „Kavkaz a Černomořská oblast stanou bojišti nové studené války, jak jsme mohly být svědky nedávného rusko-gruzínského konfliktu“.
Prostředkem, jak tomu zabránit, je program demokracie a demokratizace těchto zemí. Konkrétním nástrojem pak má být polsko-švédská iniciativa tzv. Východní partnerství, založená na posilování vztahů mezi EU a Ukrajinou, Gruzií, Běloruskem, Moldavskem a Ázerbájdžánem. ČR by měla během svého předsednictví toto Východní partnerství dále využívat a rozvíjet.
Ukrajina a Moldávie noví hráči EU?
Ukrajina a Moldávie jsou země, které budou během několika let připraveny pro vstup do Evropské unie. O tom se snažili přesvědčit posluchače zvláštní představitel EU pro Moldávii pan Kalman Mizsei a představitelka Úřadu místopředsedy vlády pro evropskou integraci Olga Shumylo z Ukrajiny. K tomu, aby se tak stalo, bude nutná pomoc ze strany EU spočívající ve větší angažovanosti při řešení problémů (v případě Moldávie se jedná o nevyřešenou otázku autonomního území Podněsteří, u Ukrajiny je to politická nestabilita způsobená rozdělením země na proevropskou a proruskou část) a posilování vztahů s těmito zeměmi. EU by také měla vůči těmto státům projevit větší vstřícnost v podobě postupného uvolnění vízové politiky. V nejbližší době obě země čekají parlamentní volby a v zájmu EU, resp. českého předsednictví by mělo být vyslat na tyto volby pozorovatele, aby dohlíželi na jejich demokratický průběh, shodli se K. Mizsei a O. Shumylo.
Bez USA to nepůjde ?
„Jakmile bude jasné, kdo se stane novým americkým prezidentem, musíte nám okamžitě zavolat, abychom mohli pokračovat v řešení problémů.“ Těmito slovy, adresovanými České republice, narážel David J. Smith z USA na skutečnost, že v případě řešení rusko-gruzinského konfliktu bude EU potřebovat pomoc Spojených států a NATO. Stejně tak David J. Smith připustil, že pro udržování stability a bezpečnosti na Kavkaze bude nutná spolupráce s Ruskem.
Autor: Lukáš Tichý, externí spolupracovník Euroskopu
🌍 Shrnuli jsme pro vás pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je zhruba stejný počet jako ve stejném období loňského roku. Nejaktivnější zůstávají trasy přes centrální Středomoří a západní Balkán ⤵️
... Zobrazit víceZobrazit méně
Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023 - Euroskop
euroskop.cz
Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28...