EU pořádá první summit věnovaný Romům

16.09.2008
čtk

V Bruselu se dnes uskuteční první summit Evropské unie věnovaný Romům. Konference na vysoké úrovni se zúčastní například zástupci romských organizací, ale třeba i známý finančník George Soros. Cílem je zhodnotit situaci romské menšiny v Evropě a způsoby, jak jí pomoci.

Podle eurokomisaře pro sociální věci Vladimíra Špidly, který je jedním z účastníků summitu, jde o první podobné setkání na tak vysoké úrovni. Zúčastní se jej na 400 zástupců evropských a národních institucí, ale i neziskových organizací a romských sdružení. Česko na něm budou mimo jiné reprezentovat ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková, odborníci a lidé z neziskových organizací.

Romové podle komise po celé Evropě čelí trvalé diskriminaci. Po rozšíření unie v letech 2004 a 2005 přitom jde o jednu z největších etnických menšin v Evropě. Podle komise se přehlíží přínos, který by romské komunity mohly mít pro evropskou společnost, když jej zastiňují stereotypy a předsudky.

Autor: oez

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V EU dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Ve středu totiž skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/11/v-evropske-unii-zacal-v-plnem-rozsahu-platit-zakaz-dovozu-ruskeho-uhli/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.