Rouček: Jakle a Vondro, omluvte se Leinenovi!

08.02.2007
Český europoslanec vyzval ve své TZ k omluvě tajemníka prezidenta a vicepremiéra pro evropské záležitosti. Jednoho za urážlivou sms-zprávu na adresu Leinena, druhého za stejně nevhodné zkomolení jména předsedy ústavního výboru EP.

Poslanec Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD) ve své tiskové zprávě vyzval tajemníka prezidenta republiky Ladislava Jakla, navíc také vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, aby se za své výroky adresované předsedovi Výboru pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu, poslanci Jo Leinenovi, omluvili.


Leinen koncem ledna kritizoval hlavu České republiky Václava Klause za jeho negativní postoj ke snahám o znovuoživení Evropského ústavního dokumentu (euroústavy), přičemž použil vyjádření jako: „Klausova politika je namířena proti zájmům ČR a jejím občanům,“ nebo „byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala (ČR) do izolace, na periferii evropské politiky.“


Na slova předsedy ústavního výboru EP podle Roučka poté nepřiměřeně zareagoval nejprve tajemník prezidenta Jakl, který v sms-zprávě novinářům napsal, že se „panu poslanci Leinenovi asi stýská po protektorátu“. Následovalo urážlivé zkomolení Leinenova jména z úst vicepremiéra Vondry, který ho nazval „Leninem“, uvádí Rouček.


Český europoslanec upozornil na to, že „tyto výroky vyvolaly zděšení a nevoli u řady evropských politiků a diplomatů“. Dodává, že podle evropského tisku „oba pánové – Jakl i Vondra – v očích našich partnerů poškodili Českou republiku“.


„K celé záležitosti by se měl vyjádřit rovněž ministr Karel Schwarzenberg, který Českou republiku v zahraničí zastupuje. Zatím však nepochopitelně mlčí, čímž jen přispívá k poškozování dobrého jména České republiky v zahraničí,“ uvádí závěrem Rouček.

Autor: mab-iHNed, Evropsky-parlament.cz

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.