13.06.2006
Vysokoškoláci většinou tráví v zahraničí v rámci studijního programu tři měsíce až jeden rok. Mladší studenti absolvují krátkodobé stáže v organizacích, které spolupracují s jejich školou.
Prostřednictvím vzdělávacích programů Evropské unie jezdí každý rok do zahraničí několik tisíc českých žáků a studentů. Vysokoškoláci většinou tráví v zahraničí v rámci studijního programu tři měsíce až jeden rok. Mladší studenti absolvují krátkodobé stáže v organizacích, které spolupracují s jejich školou.
Česko se některých vzdělávacích programů účastnilo ještě před vstupem do EU. Zapojeno bylo do projektů Socrates, který je zaměřen na spolupráci mezi jednotlivými zeměmi v oblasti celoživotního učení, dále do programu na podporu celoživotního vzdělávání Leonardo da Vinci a programu Mládež zaměřeného na přípravu na zaměstnání. Po vstupu do unie přistoupilo k programům podporujícím vzdělávání a odbornou přípravu, například eLearning, a k projektům zaměřeným na spolupráci se třetími zeměmi.
Nejvíce studentů vyjíždí v programu Erasmus, který patří pod projekt Socrates. Od roku 1998 do loňska se ho zúčastnilo přes 17.400 vysokoškoláků. Loni v cizině studovalo 4200 mladých Čechů, počet se každý rok zvyšuje o 15 až 20 procent. Stoupá i množství cizinců, kteří v rámci Socrata přijíždějí na české vysoké školy, za posledních sedm let jich tu studovalo přes 6200.
Vysoké a vyšší odborné školy mohou díky vstupu země do EU od minulého akademického roku vysílat své studenty na stáže nejen do původních 15 členských zemí, ale i na Island, do Lichtenštejnska a Norska, kandidátských zemí a všech nových členských států. Nejčastěji jezdí Češi do Německa, Francie, Velké Británie a Španělska. Nejvíce jich studuje podnikání a management, cizí jazyky a filologii, inženýrství a technologie. Erasmus umožňuje stáže i pedagogům, minulý školní rok jich do zahraničí odjelo přes 1200, předchozí rok to bylo přes 980.
Autor: rai-ihned, čtk
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.