Vzdělávací programy EU lákají do zahraničí tisíce studentů

13.06.2006
Vysokoškoláci většinou tráví v zahraničí v rámci studijního programu tři měsíce až jeden rok. Mladší studenti absolvují krátkodobé stáže v organizacích, které spolupracují s jejich školou.

Prostřednictvím vzdělávacích programů Evropské unie jezdí každý rok do zahraničí několik tisíc českých žáků a studentů. Vysokoškoláci většinou tráví v zahraničí v rámci studijního programu tři měsíce až jeden rok. Mladší studenti absolvují krátkodobé stáže v organizacích, které spolupracují s jejich školou.

Česko se některých vzdělávacích programů účastnilo ještě před vstupem do EU. Zapojeno bylo do projektů Socrates, který je zaměřen na spolupráci mezi jednotlivými zeměmi v oblasti celoživotního učení, dále do programu na podporu celoživotního vzdělávání Leonardo da Vinci a programu Mládež zaměřeného na přípravu na zaměstnání. Po vstupu do unie přistoupilo k programům podporujícím vzdělávání a odbornou přípravu, například eLearning, a k projektům zaměřeným na spolupráci se třetími zeměmi.

Nejvíce studentů vyjíždí v programu Erasmus, který patří pod projekt Socrates. Od roku 1998 do loňska se ho zúčastnilo přes 17.400 vysokoškoláků. Loni v cizině studovalo 4200 mladých Čechů, počet se každý rok zvyšuje o 15 až 20 procent. Stoupá i množství cizinců, kteří v rámci Socrata přijíždějí na české vysoké školy, za posledních sedm let jich tu studovalo přes 6200.

Vysoké a vyšší odborné školy mohou díky vstupu země do EU od minulého akademického roku vysílat své studenty na stáže nejen do původních 15 členských zemí, ale i na Island, do Lichtenštejnska a Norska, kandidátských zemí a všech nových členských států. Nejčastěji jezdí Češi do Německa, Francie, Velké Británie a Španělska. Nejvíce jich studuje podnikání a management, cizí jazyky a filologii, inženýrství a technologie. Erasmus umožňuje stáže i pedagogům, minulý školní rok jich do zahraničí odjelo přes 1200, předchozí rok to bylo přes 980.

Autor: rai-ihned, čtk

Jaké jsou ekonomické vyhlídky eurozóny?

Vzhledem k nedávnému zhoršení hospodářské situace v souvislosti s pandemií covid-19 a válkou na Ukrajině zůstává ohledně stability ekonomik devatenácti zemí eurozóny mnoho otazníků. v zemích, Začátkem května se Philip Lane, hlavní ekonom

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.