Vzdělávací programy EU lákají do zahraničí tisíce studentů

13.06.2006
Vysokoškoláci většinou tráví v zahraničí v rámci studijního programu tři měsíce až jeden rok. Mladší studenti absolvují krátkodobé stáže v organizacích, které spolupracují s jejich školou.

Prostřednictvím vzdělávacích programů Evropské unie jezdí každý rok do zahraničí několik tisíc českých žáků a studentů. Vysokoškoláci většinou tráví v zahraničí v rámci studijního programu tři měsíce až jeden rok. Mladší studenti absolvují krátkodobé stáže v organizacích, které spolupracují s jejich školou.

Česko se některých vzdělávacích programů účastnilo ještě před vstupem do EU. Zapojeno bylo do projektů Socrates, který je zaměřen na spolupráci mezi jednotlivými zeměmi v oblasti celoživotního učení, dále do programu na podporu celoživotního vzdělávání Leonardo da Vinci a programu Mládež zaměřeného na přípravu na zaměstnání. Po vstupu do unie přistoupilo k programům podporujícím vzdělávání a odbornou přípravu, například eLearning, a k projektům zaměřeným na spolupráci se třetími zeměmi.

Nejvíce studentů vyjíždí v programu Erasmus, který patří pod projekt Socrates. Od roku 1998 do loňska se ho zúčastnilo přes 17.400 vysokoškoláků. Loni v cizině studovalo 4200 mladých Čechů, počet se každý rok zvyšuje o 15 až 20 procent. Stoupá i množství cizinců, kteří v rámci Socrata přijíždějí na české vysoké školy, za posledních sedm let jich tu studovalo přes 6200.

Vysoké a vyšší odborné školy mohou díky vstupu země do EU od minulého akademického roku vysílat své studenty na stáže nejen do původních 15 členských zemí, ale i na Island, do Lichtenštejnska a Norska, kandidátských zemí a všech nových členských států. Nejčastěji jezdí Češi do Německa, Francie, Velké Británie a Španělska. Nejvíce jich studuje podnikání a management, cizí jazyky a filologii, inženýrství a technologie. Erasmus umožňuje stáže i pedagogům, minulý školní rok jich do zahraničí odjelo přes 1200, předchozí rok to bylo přes 980.

Autor: rai-ihned, čtk

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

5 km běh přátelství ve dvojici 🏃‍♂️🏃‍♀️ startuje už zítra! Registrace jsou stále otevřené, tak nezmeškejte šanci být součástí této skvělé akce na začátku českého předsednictví EU.

Více: bit.ly/3IippzX

------

5k friendship run in pairs 🏃‍♂️🏃‍♀️ starts tomorrow! Registration is still open, so don't miss your chance to be a part of this amazing event at the beginning of the Czech EU Presidency.

More: bit.ly/3yvXUzo
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.