Belgie zjednoduší přístup nováčků EU na svůj pracovní trh

21.04.2006
Belgie zatím neotevře svůj pracovní trh lidem z nových členských států Evropské unie, ale uvolní pro zájemce některé profese.

Belgie zatím neotevře svůj pracovní trh lidem z nových členských států Evropské unie, ale připojila se ke skupině „starých“ zemí, které zjednoduší přístup na jejich pracovní trh pro pracovníky z nových členských zemí. Belgická vláda totiž vyzvala regiony, aby předložily své požadavky, týkající se zaměstnání pracovníků z nových členských zemí ve specifických sektorech.

Místní úřady tak ve čtvrtek dokončily seznamy těchto sektorů, které budou od 1. května uvolněny a které zahrnují různorodé profese od architektů přes instalatéry po učitele holandštiny. Regiony považují za nutné „posílení“ o zdravotní sestry, instalatéry, elektrikáře, automechaniky, architekty, účetní nebo IT specialisty.

Občané Kypru a Malty mají přístup k zaměstnání v Belgii již otevřený, ale Češi a lidé z dalších sedmi nových zemí musí dosud žádat o povolení jako kterýkoli jiný cizinec. Nová pracovní povolení by měla být schvalována během pěti dní a nebudou založena na ekonomických nebo sociálních analýzách zaměstnanosti. Belgická vláda předpokládá, že tento nový krok pomůže nahradit nedostatek vysoce kvalifikovaných pracovních sil. Belgie se ovšem v poslední době potýká s vyšší zaměstnaností především v sektorech, kde není nutná vysoká kvalifikace pracovníků.

V Belgii se nezaměstnanost pohybuje kolem devíti procent, ale výrazně se zeměpisně liší, a v Bruselu se blíží až 20 procentům. Podobný přístup jako Belgie budou do budoucna uplatňovat i Francie a Nizozemsko.
Svůj pracovní trh pro občany nových zemí EU již v roce 2004 otevřely Velká Británie, Švédsko a Irsko. Další „staré“ členské země musí do konce dubna rozhodnout o prodloužení restrikcí nebo uvolnění jejich pracovního trhu. K učinění tohoto kroku se zatím odhodlalo Finsko, Španělsko a Portugalsko. Naopak Německo a Rakousko potvrdily, že hodlají co nejdéle využívat ochranná opatření.

Autor: rai-ihned, EUobserver

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.