Belgie zjednoduší přístup nováčků EU na svůj pracovní trh

19.04.2006
Belgická vláda totiž vyzvala regiony, aby předložily své požadavky, týkající se zaměstnání pracovníků z nových členských zemí ve specifických sektorech.

Belgie se připojila ke skupině „starých“ zemí, které zjednoduší přístup na jejich pracovní trh pro pracovníky z nových členských zemí Evropské unie. Belgická vláda totiž vyzvala regiony, aby předložily své požadavky, týkající se zaměstnání pracovníků z nových členských zemí ve specifických sektorech.

Podle belgického deníku La libre Belgique jako první podal žádost bruselský region, který považuje za nutné „posílení“ o zdravotní sestry, instalatéry, elektrikáře, automechaniky, architekty, účetní nebo IT specialisty. Další regiony – Valonsko a Flandry budou publikovat své požadavky na konci dubna.

Nová pracovní povolení by měla být schvalována během pěti dní a nebudou založena na ekonomických nebo sociálních analýzách zaměstnanosti. Belgická vláda předpokládá, že tento nový krok pomůže nahradit nedostatek vysoce kvalifikovaných pracovních sil. Belgie se ovšem v poslední době potýká s vyšší zaměstnaností především v sektorech, kde není nutná vysoká kvalifikace pracovníků.

Svůj pracovní trh pro občany nových zemí EU již v roce 2004 otevřely Velká Británie, Švédsko a Irsko. Další „staré“ členské země musí do konce dubna rozhodnout o prodloužení restrikcí nebo uvolnění jejich pracovního trhu. K učinění tohoto kroku se zatím odhodlalo Finsko, Španělsko a Portugalsko.

Autor: rai-ihned, EUobserver

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.