EK: Nedostatek konkurence zvyšuje poplatky za platební karty

12.04.2006
Poplatky se navíc mezi jednotlivými státy unie několikanásobně liší. V České republice patří k nejvyšším.

Na trhu platebních karet v Evropské unii chybí konkurence, za což obchodníci a spotřebitelé platí přemrštěnými poplatky. Ty se navíc mezi jednotlivými státy unie několikanásobně liší. Tento první závěr ze šetření bankovního sektoru dnes oznámila Evropská komise.

„Obchodníci v České republice, Maďarsku a Portugalsku musí v průměru odvádět na poplatcích za přijetí karet MasterCard/Visa mezi 2,5 až 3,1 procenta z celkové hodnoty transakcí. To je třikrát až čtyřikrát více než ve Švédsku, Finsku a Itálii,“ uvádí se v předběžné zprávě EK. Tyto poplatky maloobchodníků pak zvyšují až o 2,5 procenta ceny, které platí spotřebitel.

Ročně se v EU uskuteční 23 miliard plateb kartou a celková suma z těchto transakcí představuje 1,35 bilionu eur. Ale podle EK tento prostor dosud zůstává roztříštěn na 25 národních trhů, kam silné banky odmítají vpustit nové hráče, často se domlouvají na jediné nabídce vůči maloobchodu, a kde platí i odlišné technické standardy. Pokud by se všude v EU dalo platit stejně snadno jako doma, evropská ekonomika by na poplatcích ročně uspořila 50 až 100 miliard eur.

„Poplatky, které za přijetí karet odvádějí obchody, se mezi dvěma státy EU mohou lišit až šestinásobně, poplatky spotřebitelů až dvanáctinásobně. To jsou nehorázné zisky,“ řekla komisařka pro hospodářskou soutěž Nellie Kroesová. „Visa a MasterCard podle všeho zneužívají dominantní pozice,“ dodala. Pokud by se trh platebních karet podařilo otevřít konkurenci, mohla by průměrná domácnost ušetřit „až několik set eur ročně“.

Dostatečná konkurence je pouze v Německu a Nizozemsku

Šetření, které komise zahájila loni v červnu, se týkalo 230 bank a 25 platebních systémů. Komisařka uvedla jen Německo a Nizozemsko jako země, kde funguje konkurence, naopak za špatné příklady označila Belgii, Portugalsko či Španělsko. Ale celková situace je neuspokojivá a EU má daleko k jednotnému platebnímu prostoru, o který komise usiluje.

Komise teď ponechala bankám, podnikům a spotřebitelům lhůtu deseti týdnů k vyjádření, než veřejné konzultace 21. června uzavře. V červenci EK zveřejní zprávu o další části šetření, týkající se bankovních účtů a financování malých podniků. Konečná zpráva o stavu evropského bankovnictví má být k dispozici na konci roku. Podle závěrů zprávy EK zváží případné změny v dosavadních pravidlech hry. Mezitím se ovšem EK může pustit i do stíhání konkrétních bank za porušování hospodářské soutěže.

Autor: rai-ihned,čtk,europa.eu.int

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.