Struktura rozpočtu EU pro rok 2006 stále nebyla schválena

25.11.2005

Hlavním problémem, který brání dohodě je výše konkrétních výdajů z rozpočtu. Návrh evropského parlamentu totiž překračuje sumu navrhovanou členskými státy o 4,6 miliardy eur.

Zástupci vlád členských zemí EU a Evropského parlamentu se stále neshodli na podobě rozpočtu unie na příští rok. Hlavním problémem, který brání dohodě je výše konkrétních výdajů z rozpočtu. Návrh evropského parlamentu totiž překračuje sumu navrhovanou členskými státy o 4,6 miliardy eur. Zmíněná

Rada EU tak odložila druhé čtení rozpočtu. Diplomaté nyní budou jednat v zákulisí, tak aby dohody bylo dosaženo do konce roku. Podle některých diplomatů se část poslanců EP snaží vyvolat krizi také v souvislosti s napětím kolem příštího rozpočtového rámce EU na léta 2007-13.

EP na zasedání 27. října zvýšil návrh rozpočtu ve formě plateb na 116,223 miliardy eur, což odpovídá 1,05 procenta hrubého národního důchodu „pětadvacítky“. Rada EU (členské státy) požaduje nižší výdaje, a to 111,421 miliardy eur, tedy 1,01 HND. Hlavní rozdíl, 3,7 miliardy, představují platby z fondů určených chudším členským státům.

Tyto platby bude však podle odborníků velmi nereálné vyčerpat, proto je návrh Evropského parlamentu členskými zeměmi odmítán. Předpoklady vychází z toho, že že peníze z regionálních fondů již byly rozděleny a zatím nehrozí jejich ztráta, budou-li vyčerpány později.

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.