Evropská deklarace k tureckému neuznání Kypru je na světě

20.09.2005

Velvyslanci členských zemí Evropské unie se v pondělí dohodli na znění deklarace k tureckému rozhodnutí neuznat Kyperskou republiku, která bude předcházet startu rozhovorů o vstupu Turecka do EU plánovanému na 3. října.

Velvyslanci členských zemí Evropské unie se v pondělí dohodli na znění deklarace k tureckému rozhodnutí neuznat Kyperskou republiku, která bude předcházet startu rozhovorů o vstupu Turecka do EU plánovanému na 3. října. Deklarace má také za úkol odstranit hlavní překážku před zahájením přístupových rozhovorů unie s Tureckem. Velvyslanci ovšem znění textu nezveřejnili.

„Dohoda je, text deklarace byl právě přijat,“ řekl pozdě večer po složitém vyjednávání jistý britský diplomat, jehož země v tomto pololetí unii předsedá.
Deklarace by podle diplomatických zdrojů měla být formálně schválena dnes ministry zemědělství „pětadvacítky“, kteří momentálně zasedají v Bruselu, a to již bez diskuse.

Deklarací chce EU odmítnout červencové prohlášení Turecka, že nemíní uznat Kypr a že rozšíření dohody o celní unii na nové členy EU za takové uznání nepovažuje. Debatovalo se o tom, jak silné formulace budou použity. Nikdo, ani Kypr, přitom nezpochybňoval, že vstupní rozhovory začnou v plánovaném termínu.

Vedle deklarace musí členské státy schválit ještě mandát pro jednání, tedy výchozí pozici „pětadvacítky“. Zde brání dosažení konsensu Rakousko s tichou podporou Francie a některých dalších zemí, které si přejí, aby vedle členství jako cíle rozhovorů bylo do textu vepsáno, že mohou vyústit i v pouhé „privilegované partnerství“. Turecko takovou formulaci předem odmítá.

EU slíbila Turecku vstupní rozhovory od 3. října na nejvyšší úrovni loni v prosinci. Uznání všech členských zemí unie, tedy ani Kypru, neuvedla mezi podmínkami. Turecko neuznává Kypr od roku 1974, kdy obsadilo jeho severní část a vyhlásilo tam samostatný stát. Očekává se, že navzdory této zátěži jednání začne a že potrvá přinejmenším deset let.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.