Turecko odmítá nové podmínky EU

05.08.2005

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan sdělil, že Turecko nepřijme žádné nové podmínky pro vstup do Evropské unie.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan včera řekl, že Turecko nepřijme žádné nové podmínky pro vstup do Evropské unie. Kritizoval francouzské představitele, že se zmínili o možnosti odložit zahájení vstupních rozhovorů, pokud Ankara neuzná Kypr.
Turecko minulý týden podepsalo protokol, jímž se rozšiřuje celní unie s původní Evropskou unií na deset nových členů. Ankara ale k dokumentu připojila prohlášení, podle něhož to neznamená uznání Kyperské republiky, tedy vlády řecké části ostrova.

Francouzský premiér Dominique de Villepin v úterý prohlásil, že Turecko musí před zahájením vstupních rozhovorů uznat Kyperskou republiku. Zmínil se přitom o možnosti odložit začátek jednání plánovaný na 3. října. Pozici šéfa vlády podpořil i prezident Jacques Chirac.
Ankara odmítá uznat řeckokyperskou část ostrova, která vstoupila v roce 2004 do EU, dokud nebude vyřešen kyperský konflikt. V loňském referendu řeckokyperská část odmítla plán OSN na sjednocení ostrova, zatímco kyperští Turci jej podpořili.

Podle výsledků červencového průzkumu veřejného mínění Eurobarometr je proti přijetí Turecka do EU 52 procent obyvatel unie, pro jen 35 procent.

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
16 h
Euroskop.cz

Věda, výzkum a inovace jsou klíčovými tématy pro Jihomoravský kraj. Zásadními jsou v tomto směru vysoké školy i výzkumná centra. Počet firem realizující vlastní výzkum a vývoj řadí Jihomoravský kraj do popředí v rámci celé České republiky. Jaké jsou výzvy v této oblasti, kterým čelí výzkumníci Jihomoravského kraje/ČR? Jaká je naše pozice ve srovnání s ostatními členy EU? Jaké budou priority v této oblasti během předsednictví České republiky v radě EU? Právě o tom a o dalších otázkách spojených s výzkumem, vývojem a inovacemi budou dnes diskutovat naši hosté z akademické sféry i praxe! ... Zobrazit víceZobrazit méně

Jak je na tom česká krajina? Jaké výzvy před námi stojí v oblasti její ochrany? A jaké konkrétní projekty se realizují proto, abychom byli schopni čelit změně klimatu? Přečtěte si reportáž z předposlední debaty k #CZPRES organizované Eurocentrem Olomouc ⤵️ https://euroskop.cz/2022/05/15/debata-v-ramci-priprav-na-ceske-predsednictvi-ochrana-lesu-vod-a-tradicni-ceske-krajiny/1

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.