04.08.2005
V Česku existuje pět tzv. operačních programů, které zahrnují jednotlivé oblasti podpory pro podnikatele a mají snižovat rozdíli mezi jednotlivými regiony.
Se vstupem do Evropské unie se českým podnikatelům otevřela cesta ke strukturálním fondům, které slouží ke snižování rozdílů vyspělosti jednotlivých regionů EU a podpoře hospodářské a sociální soudržnosti uvnitř unie. V Česku existuje pět tzv. operačních programů, které zahrnují jednotlivé oblasti podpory.
Malé a střední podniky mají nejvíce příležitostí k získání finanční podpory v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP), který vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu v květnu 2004. OPPP se skládá z jedenácti podprogramů. Při realizaci tohoto programu spolupracuje agentura CzechInvest s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, Českou energetickou agenturou a agenturou CzechTrade. CzechInvest je garantem šesti programů a žadatelé mohou využít služeb některé z jeho 13 regionálních kanceláří.
Program Rozvoj je zaměřen na podporu vytvoření technických a ekonomických předpokladů pro zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních podniků ve vybraných odvětvích české ekonomiky. Uznatelnými náklady projektů jsou náklady na pořízení strojů a zařízení, u nichž je žadatel prvním uživatelem, náklady na pořízení patentů, operativních nebo patentových licencí na know-how a nepatentovaných know-how a náklady na publicitu projektu.
Program Školicí střediska se zaměřuje na projekty, jejichž cílem je v jednotlivých regionech zlepšit podmínky pro rozvoj lidských zdrojů zajištěním infrastruktury potřebné pro školení a vzdělávání pracovníků podniků na různých úrovních řízení. Program Inovace má mj. podpořit realizaci projektů zaměřených na zvýšení technických a užitných hodnot výrobku a služeb. Nyní je program kvůli velkému počtu žádostí dočasně pozastaven.
Program Klastry je vytvořený tak, aby podpořil ekonomický růst a konkurenceschopnost ekonomiky rozvojem odvětvových seskupení – tedy klastrů, které mohou být vytvořeny na regionální, nadregionální anebo přeshraniční úrovni. Program je rozdělen do dvou fází. V první fází probíhá vyhledávání firem pro klastry a poté následuje fáze podpory klastru.
Hlavním cílem programu Prosperita je podpora infrastruktury pro posílení vazeb výzkumu a vývoje na průmysl, a to s důrazem na zakládání a rozvoj podnikatelských inkubátorů a vědeckotechnických parků, které vytvářejí podmínky pro vznik a rozvoj inovačních firem a zaměřují se na realizaci nových technologií.
Program Reality navazuje na zkušenosti z národního Programu na podporu rozvoje průmyslových zón. Podpora je určena pro developerské firmy, malé a střední podniky, dále pro obce, svazky obcí a kraje.
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.