EU se opět postavila proti represím v Bělorusku

04.08.2005
Evropská unie vyjádřila ve své deklaraci znepokojení nad současnou běloruskou vládou, která podle ní systematicky zvyšuje represe vůči civilnímu obyvatelstvu, opozičním stranám a nezávislým médiím.

Evropská unie vyjádřila ve své deklaraci znepokojení nad současnou běloruskou vládou, která podle ní systematicky zvyšuje represe vůči civilnímu obyvatelstvu, opozičním stranám a nezávislým médiím.

Unie také odsoudila útlak Unie Poláků ze strany běloruských úřadů a vládní zásah proti této nevládní organizaci. Podle EU takové zásahy porušují práva běloruských minorit, čímž porušuje ustanovení, ke kterým se zavázala ve smlouvě s OSCE. Vyzvala proto běloruskou vládu, aby zastavila represivní politiku proti vlastním občanům a změnila svou politiku tak, aby vyhovovala ustanovením o lidských právech, včetně minorit.

Zároveň unie odsoudila odsouzení Nikolaje Statkeviche a Pavla Severinetse za organizování demonstrací po volbách v říjnu 2004 a rozsudek nad Andrejem Klikovém za stejný prohřešek v březnu 2005. Evropská unie považuje tyto rozsudky za politicky motivované. Na podobné prohřešky běloruské vlády upozorňovala unie již dříve.

Pod palbou kritiky jsou také dlouhodobé překážky, které jsou kladeny do cesty nezávislému běloruskému tisku. Aby zamezila pokračování podobných činů, je EU připravena v případě nutnosti přerušit veškeré vztahy s běloruskou vládou. Zároveň bude pomáhat běloruským občanům v prosazování demokracie.

K deklaraci se připojily i další země mimo EU, například Chorvatsko, Turecko nebo i Albánie.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🎉🎉 V rámci českého předsednictví v Radě EU pořádáme další akci ze série Předsedáme Evropě, tentokrát v Plzni.

Budeme se na vás těšit 24. září od 10 do 19 hodin na náměstí Republiky.

Odkaz na akci naleznete zde ➡️ https://fb.me/e/20cWW6i8S

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.