Mladí lidé věří unijním institucím víc než národním

02.08.2005
Výsledky průzkumu financovaného EU ukázaly, že že většina mladých lidí se o politiku nezajímá a mladí věří evropským institucím víc než svým národním.

V rámci projektu financovaného Evropskou unií a nazvaného Politické zapojení mladých lidí v Evropě (zkráceně „EUYOUPART“) bylo v osmi členských státech EU provedeno 8.030 přímých rozhovorů s Evropany ve věku od 15 do 25 let. 53 procent z nich ještě studovalo, 34 procent se již zapojilo do pracovního procesu a 7 procent dotazovaných bylo bez práce.

Základním cílem projektu bylo získat společné údaje o názorech mladých lidí na politiku v průřezu odlišných politických kultur, různých stupňů možnosti zapojení do politiky v jednotlivých zemích nebo různých kulturních tradic.

Výsledky ukázaly, že většina (63 %) mladých lidí se o politiku nezajímá a že mladí věří evropským institucím víc než svým národním institucím. O politiku se podle vlastního vyjádření nejvíce zajímali mladí lidí v Německu (51 %) a v Itálii (42 %) a nejméně ve Velké Británii (30 %), v Estonsku (29 %) a na Slovensku (28 %).

Zájem mladých lidí o politiku roste s jejich věkem. Většina tázaných – ať se o politiku zajímali či nikoli – je přesvědčena, že nejefektivnějším prostředkem účasti na politickém dění jsou volby; poměrně vysoké procento mladých lidí využívá svého hlasovacího práva.

Poznatky z projektu také ukazují, že přes nedůvěru vůči politickým stranám se mnozí cítí být příznivci určité strany, ale přitom mají za to, že práce pro nevládní organizace je účinnější než práce pro politickou stranu. Z výsledků ze všech osmi zemí vyplývá, že mladí lidé nejvíc věří nevládním organizacím, jako jsou Greenpeace nebo Amnesty International.

Souhrnné výsledky průzkumu lze nalézt ZDE

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.