02.08.2005
Nový zákon zvyšuje sazby za používání falešných dokumentů, posiluje opatření, která mají zabránit teroristům financovat operace a usnadňuje zatýkání podezřelých.
Dolní komora italského parlamentu schválila nový protiteroristický zákon, který tak může vstoupit v platnost. Zákon přichází v okamžiku, kdy roste obava, že by se Itálie mohla stát dalším terčem teroristických útoků.
Nová opatření, která italská vláda schválila minulou sobotu a horní komora parlamentu, Senát, koncem minulého týdne, reagují na červencové útoky na londýnské metro a autobusy. Zákon zvyšuje sazby za používání falešných dokumentů, posiluje opatření, která mají zabránit teroristům financovat operace a usnadňuje zatýkání podezřelých. Dvojnásobně prodlužuje dobu, po kterou může být podezřelý zatčen bez sdělení obvinění na 24 hodin a umožňuje i vyslýchání podezřelých v nepřítomnosti advokáta.
Zákon také zahrnuje monitorování Internetu a telefonních hovorů. Až dva roky vězení a pokuta 2.000 eur navíc hrozí každému, kdo záměrně zakrývá tvář na veřejnosti, včetně muslimek nosících burku. Trestným činem se dále stane výcvik osob k přípravě nebo použití výbušnin bez vládního povolení. Policie bude smět odebírat podezřelým vzorky slin na testy DNA a zákon také zavádí odměny za pomoc při odkrývání teroristických buněk.
Opatření získala na italské poměry neobvyklou širokou politickou podporu. V Senátu hlasovali proti zákonu pouze senátoři Strany zelených a dvou komunistických stran.
Sám ministr vnitra Giuseppe Pisanu připouští, že by zákon mohl být vylepšen. Ve světle londýnských událostí a specifických hrozeb útoku na italském území, které se v posledních dnech objevily na Internetu, ovšem požádal poslance o urychlené schválení této verze zákona a slíbil diskusi o jeho dalších novelizacích.
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.