Spojené státy prohrály spor s EU o daňové úlevy

27.07.2005
Zástupci USA připustili, že Spojené státy prohrály s Evropskou unií spor u WTO o americké daňové úlevy velkým vývozcům. Nyní zvažují odvolání.

Zástupci USA připustili, že Spojené státy prohrály s Evropskou unií spor u WTO o americké daňové úlevy velkým vývozcům. Podle obchodního zmocněnce USA Roba Portmona bude nyní Washington zvažovat odvolání. WTO minulý týden předala oběma účastníkům sporu důvěrnou zprávu o prvním verdiktu a první zprávy naznačovaly, že organizace dala opět za pravdu EU.

Spor se již řadu let vede o daňové úlevy pro americký vývoz. Minulý zákon, který dával úlevy takzvaným zahraničním prodejním korporacím (FSC), loni USA zrušily, protože WTO rozhodla, že je v rozporu s mezinárodními obchodními pravidly. Spojené státy však v novém zákoně poskytly vývozcům několikaletá přechodná období, na něž EU podala novou stížnost.

WTO umožnila na začátku sporu Evropské unii uvalit na americký export sankční cla v hodnotě čtyř miliard dolarů ročně. Ta je začala uplatňovat v březnu 2004, když nejprve byla uvalena sazba 5 procent, která byla na konci roku snížena na 14 procent. V lednu letošního roku byly sankce z důvodu přijetí nového zákona v americkém Kongresu zrušeny. Pokud však bude nový zákon v rozporu s pravidly WTO, je připravena unie sankce opět obnovit.

„Byl jsem tím zklamán – sice ne příliš překvapen, ale přesto zklamán, protože jsme se snažili uvést zákony do souladu s pravidly,“ řekl Portman. Dodal, že vláda bude tento týden zvažovat, jak bude dále postupovat. Konečné slovo budou podle něho mít zákonodárci v Kongresu.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Zapojení mladých lidí do tvorby politik a reflexe Konference o budoucnosti Evropy 🙋‍♀️🇪🇺 To jsou témata, na která se zaměří český virtuální side-event v rámci Politického fóra na vysoké úrovni v NY. Událost můžete sledovat online od 13:30 SEČ (7:30 EST) ➡️ https://facebook.com/events/s/youth-as-the-driving-force-for/3234552053477536/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.