Blair chystá neformální summit EU

04.07.2005
Britský premiér Tony Blair oznámil, že chce na podzim v Británii uspořádat neformální summit Evropské unie. Podle jeho představ by se měl zabývat budoucností EU.

Britský premiér Tony Blair oznámil, že chce na podzim v Británii uspořádat neformální summit Evropské unie. Podle jeho představ by se měl zabývat budoucností EU, zejména dilematem mezi nynějším sociálním modelem, modernizací a potřebou zajistit vysokou konkurenceschopnost.

Británie se bude snažit zprostředkovat dohodu o rozpočtu EU na léta 2007 až 2013. Odmítl ale hovořit o jakýchkoli konkrétních návrzích a dal najevo, že si není jist úspěchem této snahy.

V zahraniční politice bude Británie pokračovat v úsilí o pomoc Africe, o zprostředkování na Blízkém východě a ve snaze posílit globální režim ochrany životního prostředí. Británie také chce pokračovat v debatě o rozšíření s dalšími státy včetně Turecka.

„Uděláme, co budeme moci, abychom zajistili pokrok, abychom dosáhli dohody. Zdali to je možné nebo ne, to skutečně nevím,“ řekl dnes Blair v Londýně o rozpočtu na společné tiskové konferenci s předsedou Evropské komise Josém Barrosem.

Pokud jde o podzimní neformální summit, Blair řekl, že uznává, že jde o riskantní strategii. „Všichni však vědí, že toto je ústřední bod nynější debaty, tak tuto debatu uspořádejme,“ vysvětlil důvod svého návrhu.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.